„Minister obrony Federacji Rosyjskiej gen. armii Siergiej Szojgu odbył spotkanie robocze na temat realizacji programu zbrojeniowego państwa i wypełniania zobowiązań socjalnych wobec żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” - czytamy w opublikowanym w sobotni poranek komunikacie.

- Mimo trudności, jakie dziś istnieją, w planowy sposób realizujemy porządek obronny państwa - miał przekonywać cytowany w komunikacie Szojgu. - Pomimo antyrosyjskich sankcji, dziś poziom zawierania kontraktów państwowych wynosi 85%, w kwietniu zakończymy tę pracę w całości - dodał, przekonując o priorytetowym traktowaniu „uzbrojenia dalekiego zasięgu, sprzętu lotniczego, a także utrzymania gotowości bojowej strategicznych sił jądrowych”.

W komunikacie nie jest sprecyzowany, kiedy dokładnie do spotkania miało dojść. Załączono natomiast zdjęcie z Szojgu. Nie możemy potwierdzić jego autentyczności. Informacje zawarte w metadanych wskazują, że zdjęcie było zapisane w programie do obróbki zdjęć Adobe Photoshop. Zmanipulowana wydaje się też data wykonania zdjęcia.

Rzeczpospolita

W mediach społecznościowych opublikowano jednak również film, rzekomo pochodzący ze spotkania.

Dzień wcześniej Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, przekonywał, że rosyjski minister obrony, który tajemniczo zniknął z przestrzeni publicznej, miał zawał i przechodzi rehabilitację.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jeszcze w czwartek zaprzeczał, jakoby Szojgu miał problemy zdrowotne.