- Rząd kupił 200 tysięcy dawek za 400 mln euro - powiedział minister Jens Spahn w rozmowie z "Bild am Sonntag".

Eksperymentalne koktajle przeciwciał monoklonalnych zostaną w przyszłym tygodniu rozesłane do szpitali uniwersyteckich. - Niemcy są pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wykorzystuje je w walce z epidemią - dodał Spahn.

Minister nie wymienił nazwy producenta, który będzie dostarczał produkt, ale potwierdził, że jest to ten sam lek, który podano byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, gdy zachorował na Covid-19 w październiku ubiegłego roku.

- Działają one jak pasywna szczepionka. Podawanie tych przeciwciał we wczesnych stadiach może pomóc pacjentom wysokiego ryzyka uniknąć poważniejszej progresji - wyjaśnił minister.

Trump był leczony za pomocą przeciwciał opracowanych przez amerykańską firmę Regeneron, znaną jako REGN-COV2. Koktajl przeciwciał monoklonalnych podano prezydentowi zanim lek uzyskało zatwierdzenie regulacyjne. Amerykański prezydent mówił później, że lek zrobił "fantastyczną robotę".

Niemcy składają zamówienie w czasie rosnącej w Europie frustracji wywołanej tempem szczepień przeciw koronawirusowi. Producenci szczepionek, Pfizer/BioNTech i AstraZeneca, powiedzieli, że z powodu problemów produkcyjnych w najbliższym czasie dostarczą do Europy mniejszą liczbę dawek niż przewidywano.

Niemiecki rząd powiedział, że mimo to spodziewa się, że będzie w stanie zagwarantować wszystkim Niemcom szczepionkę do końca sierpnia.