Od 1 lutego - w reżimie sanitarnym - zostaną otwarte galerie handlowe, muzea i galerie sztuki. Zamknięte będą nadal m.in. hotele, restauracje i siłownie.

- Te dane dotyczące hospitalizacji, osób pod respiratorami w ostatnim czasie się poprawiły i to dało szanse, by ten krok - może nieduży - w kierunku otwierania życia społecznego poczynić - wyjaśnił decyzje rządu rzecznik.

- Od samego początku, gdy były dyskusje dotyczące otwierania, staraliśmy się szukać takich miejsc, gdzie da się utrzymać reżim sanitarny. Muzea czy galerie są takim miejscem, w którym taką dyscyplinę można utrzymać. Jest jedno wejście, wchodzące osoby można liczyć, to zabezpiecza takie możliwości sanitarne, z drugiej stronie daje jakiejś części sektora możliwości rozpoczęcia funkcjonowania - uzasadniał Müller.

Pytany o to dlaczego nadal zamknięte będą siłownie, rzecznik rządu wyjaśnił, iż "te miejsca, które w tej chwili zdecydowaliśmy się, że będą mogły rozpocząć działalność, to są miejsca, gdzie są obowiązkowe maseczki".

- Siłownie są miejscem, w których się maseczek nie używa ze względu na wysiłek społeczny. Również bliskość osób, wspólne szatnie sprawia, że ryzyko jest większe - tłumaczył.

- To są decyzje, które wynikają również z obserwacji decyzji innych rządów w całej UE i na świecie. Polska i tak ma, pod kątem rygoru sanitarnego, pod kątem gospodarczym, jedne z najmniej rygorystycznych regulacji w całej UE - zaznaczył rzecznik.

Przedstawiciele branży fitness zapowiadają, że - pomimo decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń - 1 lutego zamierzają wznowić działalność w reżimie sanitarnym.