Szczepienie Astete nie było też częścią testów klinicznych szczepionki odbywających się w Peru - zaznacza Reuters.

Dzień wcześniej prezydent Peru, Francisco Sagasti, przyjął dymisję minister zdrowia Pilar Mazzetti w związku ze skandalem wokół szczepienia byłego prezydenta Martina Vizcarry, który również zaszczepił się poza kolejnością.

Vizcarra, odwołany z urzędu przez parlament w listopadzie, w związku z zarzutami korupcyjnymi, tłumaczył, że nie został zaszczepiony poza kolejnością lecz brał udział w testach klinicznych szczepionki. Peruwiańskie media kwestionowały jednak te wyjaśnienia.

Astete, która kierowała peruwiańską dyplomacją od listopada, została zaszczepiona 22 stycznia, po otrzymaniu propozycji zaszczepienia się od peruwiańskiego Uniwersytetu im. Cayetano Heredii prowadzącego testy kliniczne. Szczepienie było możliwe w związku z "nadwyżką" szczepionek po testach.

"Jestem świadoma poważnego błędu, który popełniłam, dlatego zdecydowałam się nie przyjmować drugiej dawki" - napisała Astete na Twitterze. Polityk dodała, że w związku zaistniałą sytuacją złożyła dymisje na ręce prezydenta.

W styczniu rząd Peru podpisał porozumienie z koncernem Sinopharm na zakup do 38 mln dawek szczepionki.

Program szczepień w Peru rozpoczął się w ubiegły wtorek - w pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia.

W Peru zmarło jak dotąd 43 491 osób chorych na COVID-19. Obecnie kraj mierzy się z drugą falą epidemii.