Większe dostawy szczepionki Pfizer/BioNTech - jedynej jak dotąd zatwierdzonej do użycia w Japonii szczepionki na COVID-19 - mają dotrzeć do tego kraju w maju - poinformował Kono na antenie NHK.

- Chcielibyśmy rozpocząć szczepienia seniorów w kwietniu, ale niestety liczba szczepionek przeznaczonych dla nich będzie początkowo bardzo ograniczona, więc chcemy rozpocząć (szczepienia seniorów) powoli - powiedział Kono.

Japonia podpisała umowy na dostarczenie jej łącznie ponad 500 mln dawek szczepionek na COVID-19 - ale jak dotąd do użycia zatwierdzono w kraju jedynie szczepionkę Pfizer/BioNTech.

Szef gabinetu premiera Japonii, Katsunobu Kato pytany czy w związku z deficytem szczepionek rząd rozważa podawanie jednej dawki szczepionki Pfizera/BioNTech zamiast zalecanych przez producenta dwóch dawek, odparł, że szczepionka została dopuszczona do użycia przy założeniu, że szczepieni będą otrzymywać dwie dawki.

Kato odniósł się w ten sposób do badania przeprowadzonego w Izraelu, z którego wynikało, że już jedna dawka szczepionki Pfizer/BioNTech chroni przed koronawirusem.

- Sądzę, że musimy ostrożnie rozważyć, czy możemy natychmiast wyciągnąć z tego badania wniosek, że jedna dawka jest wystarczająca - powiedział Kato odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Do końca roku do Japonii ma dotrzeć 144 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. W niedzielę do kraju dotarła partia 450 tysięcy szczepionek.

Program szczepień na COVID-19 w Japonii rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia.