Wu wezwał kobiety, aby "nie bały się żyć w wioskach".

Jak pisze "South China Morning Post" "propozycja" Wu skierowana jest do kobiet określanych w Chinach jako "sheng nu" - chodzi o niezamężne, zazwyczaj dobrze wykształcone i mieszkające w miastach kobiety, które skończyły 27 lat.

Propozycja Wu szybko spotkała się z krytyką. Chińscy internauci zarzucili mu, że jest "oderwany od rzeczywistości".

Jeden z internautów napisał, że Chinki mieszkające w miastach i Chińczycy żyjący na wsi "żyją w dwóch równoległych wszechświatach".

"Nawet kobiety ze wsi nie chcą mężczyzn ze wsi (...). Sądzicie, że kobiety z miast są idiotkami?" - pytał inny.

Kolejny użytkownik pisał, że ekspert proponuje "parowanie ludzi jak paruje się zwierzęta".

38-letnia Sharon Sun, singielka zajmująca się handlem nieruchomościami w Szanghaju w rozmowie z dziennikiem z Hongkongu podkreśla, że "nie umówiłaby się z Chińczykiem ze wsi, nawet gdyby nie było innych mężczyzn na świecie".

W Chinach na 114 mężczyzn przypada statystycznie 100 kobiet - w efekcie w kraju żyje ok. 30 mln mężczyzn więcej niż kobiet, co przekłada się na dużą liczbę niezamężnych mężczyzn, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Nierównowaga płciowa to efekt stosowanej przez Chiny przez lata tzw. polityki jednego dziecka, w ramach której rodzice preferowali synów często przeprowadzając aborcję w przypadku, gdy okazywało się, że urodzić ma się dziewczynka.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wu proponuje nie tylko zachęcanie kobiet do wyprowadzania się na wieś - sugeruje również, że władze powinny pomóc mężczyznom ze wsi w zdobyciu kwalifikacji zawodowych przydatnych w miastach i skłaniać ich do przeprowadzki do miast, gdzie łatwiej byłoby im znaleźć partnerkę.