Filipiny, gdzie odnotowuje się największą w Azji liczbę zakażeń koronawirusem, złagodziły zakaz wysyłania swoich pracowników służby zdrowia za granicę, ale nadal ograniczają ich liczbę do 5 tys. rocznie.

Alice Visperas, dyrektor biura ds. międzynarodowych w Ministerstwie Pracy, powiedziała, że Filipiny są otwarte na zniesienie limitu w zamian za szczepionki z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Pielęgniarki przekazują do kraju ponad 30 mln dolarów rocznie za pośrednictwem przekazów pieniężnych. W 2019 r. prawie 17 tysięcy filipińskich pielęgniarek podpisało zagraniczne umowy na pracę.

- Jesteśmy zdegustowani tym, że pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia są traktowani przez rząd jak towary lub produkty eksportowe - skomentowała Jocelyn Andamo ze związku pielęgniarek.

Wielka Brytania jest szósta na świecie pod względem liczby ofiar epidemii, a Niemcy są wśród 10 państw z największą liczbą zakażeń.

W obu krajach zaszczepiono już łącznie 23 miliony osób. Akcja szczepień nie rozpoczęła się jeszcze w Filipinach, gdzie rząd chce podać szczepionkę 70 ze 108 mln mieszkańców. Filipiny w tym tygodniu mają otrzymać pierwszą partię szczepionek z Chin. W sumie Filipiny chcą zdobyć 148 milionów dawek szczepionek.