Jak odnotowuje Politico.eu tylko co piąty Europejczyk - jak wynika z badania Pew Research Center - ocenia Trumpa pozytywnie. Redakcja postanowiła jednak stworzyć "Index Trumpowatości" (ang. Trumpability Index) - czyli wskaźnik, który pozwala ocenić w których europejskich krajach Trump mógłby wygrać wybory.

Pod uwagę brano takie wskaźniki jak: chęć zmian w danym społeczeństwie; poszukiwanie silnego przywódcy czy konfrontacyjne nastawienie do wolnych mediów.

 

Według autorów zestawienia Trump mógłby wygrać wybory w Czechach, we Włoszech, w Rosji, w Turcji, na Węgrzech, w Azerbejdżanie, w Bułgarii oraz w Wielkiej Brytanii i Francji.

Polska znalazła się w tym zestawieniu na siódmym miejscu. "Rządzący krajem PiS, który zdominował polską scenę polityczną, prowadzony przez Jarosława Kaczyńskiego doszedł do władzy stosując taktykę Trumpa: obiecując zwrócenie głosu tym Polakom, którzy czuli, że poprzedni, centrystyczny rząd ich porzucił" - czytamy w Politico.eu.

Autorzy zauważają, że na pozór Trump nie jest podobny do Kaczyńskiego. Ten pierwszy - jak czytamy - lata odrzutowcem między hotelami, które mają na sobie jego nazwisko, ten drugi rządzi krajem siedząc w "spartańskim biurze". "Pierwszy tweetuje (..) drugi nie ma komputera; pierwszy miał piękne żony, drugi nigdy się nie ożenił (...)" - wylicza Politico.eu.

"Są jednak podobni jako politycy. Obaj utrzymują przyjazne relacje z niewieloma zagranicznymi przywódcami; obaj oczekują osobistej lojalności od osób im podległych i, podobnie jak Trump, Kaczyński rozwściecza połowę kraju i przyciąga do siebie resztę" - przekonują autorzy zestawienia.

Tym co mogłoby przeszkodzić w wyborze Trumpa - jak przekonuje Politico.eu - jest jego podejście do publicznej służby zdrowia, które w Polsce - jak czytamy - byłoby nie do przyjęcia (Trump chce odejścia USA od Obamacare, czyli systemu obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych podobnego do tego, jaki funkcjonuje w Polsce). Poza tym styl Trumpa (określony jako "bezczelny") mógłby nie spodobać się konserwatywnym polskim wyborcom - twierdzą autorzy zestawienia.