Ponad 240 osób, które odwiedziły w ostatnim czasie centrum Ursus Fitness zostało poddanych kwarantannie, po tym jak u 17 klientów i pracowników centrum wykryto w ciągu ostatnich dwóch dni zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Z Ursus Fitness wiąże się też 30 niepotwierdzonych jeszcze w pełni zakażeń koronawirusem.

Prof. David Hui Shu-cheong, ekspert ds. chorób układu oddechowego z Uniwersytetu Chińskiego twierdzi, że ognisko w Ursus Fitness jest podobne do ogniska skupionego wokół klubów tanecznych w mieście, które było źródłem 732 zakażeń. Było to największe ognisko epidemii koronawirusa w Hongkongu od początku epidemii.

Zdaniem profesora najnowsze ognisko może być "preludium piątej fali" epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Hongkongu.

W rozmowie z lokalnym radiem ekspert wyraził obawę, że klienci Ursus Fitness mogli odwiedzać również inne siłownie, roznosząc koronawirusa.

W związku z pojawieniem się ogniska od piątku w siłowniach w Hongkongu wszyscy klienci muszą nosić maski - również w trakcie ćwiczeń.

W piątek władze miasta mają też przedstawić wytyczne dotyczące tego, kto nie powinien szczepić się na COVID-19. Ma to rozwiać obawy związane z przyjmowaniem szczepionki Sinovac, które pojawiły się po tym jak czterech mieszkańców Hongkongu zmarło po przyjęciu tej szczepionki.

Ostatnia osoba, która zmarła po zaszczepieniu to 70-latka cierpiąca na nadciśnienie. Kobieta zmarła dziesięć dni po otrzymaniu szczepionki.