Administracja Joe Bidena chce nawiązać dialog z Iranem w sprawie powrotu przez USA i Iran do postanowień porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku, które w 2018 roku jednostronnie wypowiedziała administracja Donalda Trumpa.

Powrót do porozumienia oznaczałby zniesienie sankcji na Iran przez USA pod warunkiem, że Iran będzie przestrzegać postanowień porozumienia dotyczących ograniczenia programu nuklearnego. Trump, wypowiadając porozumienie, zarzucił Iranowi łamanie postanowień porozumienia. Takie same zarzuty wobec Iranu przedstawia Izrael.

"Wysokiej rangi przedstawiciel irańskich władz powiedział Press TV, że Teheran wstrzyma wzbogacanie uranu do 20 proc. tylko w przypadku, gdy USA zawieszą najpierw wszystkie sankcje (wobec Iranu)" - podała irańska telewizja państwowa na swojej stronie internetowej.

Jednocześnie cytowany przedstawiciel irańskich władz ostrzega, że Iran będzie nadal odchodził od postanowień porozumienia z 2015 roku, jeśli USA nie zawieszą wszystkich sankcji nałożonych na Iran. "Waszyngtonowi szybko kończy się czas" - ostrzegł rozmówca Press TV.

Według Politico USA proponują porozumienie, na mocy którego Iran miałby wstrzymać niektóe elementy programu atomowego w zamian za złagodzenie sankcji. Jednym z warunków miałoby być wstrzymanie wzbogacania uranu.