Przepisy przyjęte przez władze Los Angeles nie przewidują możliwości, by osoby objęte obowiązkiem szczepienia na COVID-19 mogły się nie zaszczepić i - zamiast tego - poddawać regularnym testom na COVID-19 (taka możliwość istnieje np. w Nowym Jorku).

Z obowiązku szczepień mają być zwolnione jedynie osoby, które nie mogą się zaszczepić z przyczyn medycznych lub religijnych.

Los Angeles, drugie najludniejsze miasto USA, było jednym z najciężej dotkniętych w USA miejsc w czasie fali epidemii, która przechodziła przez USA tej zimy.

Już wcześniej obowiązek szczepień - bez możliwości zastąpienia szczepienia regularnym testowaniem się - wprowadziło dla 110 tysięcy pracowników hrabstwo Los Angeles.

Teraz przewodnicząca rady miejskiej Los Angeles, Nury Martinez w oświadczeniu napisała, że 42 pracowników miejskich zmarło z powodu COVID-19 w związku z czym wprowadzenie obowiązkowych szczepień jest właściwym posunięciem.

"Jak możemy prosić mieszkańców, by się szczepili, skoro nie wymagamy tego od naszych pracowników?" - pytała Martinez. "Żaden mieszkaniec nie powinien denerwować się tym, że urzędnik, z którym ma do czynienia jest niezaszczepiony i może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, żaden pracownik nie powinien się martwić, że zakazi się od innego pracownika" - dodała.

Obowiązek szczepień dla pracowników miasta musi zostać jeszcze podpisany przez burmistrza Erica Garcettiego, aby wszedł w życie. Harrison Wollman, sekretarz prasowy burmistrza, zapowiedział już jednak, że Garcetti wkrótce podpisze ten akt prawny.

Po jego wejściu w życie pracownicy miejscy mają czas do 19 października, by w pełni zaszczepić się na COVID-19.

Nowe przepisy nie precyzują kar dla pracowników miejskich, którzy się nie zaszczepią. Martinez powiedziała, że w tej kwestii trwają negocjacje ze związkami zawodowymi. Wyraziła jednak nadzieję, że kary nie będą obejmowały zwolnienia z pracy.

Związek zawodowy policjantów z Los Angeles już wyraził swoje niezadowolenie z powodu przyjęcia przez radę miasta przepisów dotyczących obowiązku szczepienia na COVID-19.