Karnowski podkreślił, że samorządowcy "od początku chcieli większego udziału w szczepieniach, większej odpowiedzialności" m.in. poprzez powierzenie im zapisów na szczepienia.

- My mamy spisy wyborców i chcieliśmy ten proces przeprowadzić - dodał.

- Teraz jesteśmy umówieni z ministrem (Michałem) Dworczykiem że za tydzień rusza masowy program szczepień - podkreślił Karnowski.

Prezydent Sopotu chwalił szefa KPRM i koordynatora Narodowego Programu Szczepień, Michała Dworczyka za to, że ten "chce współpracować z samorządami".

Z kolei premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu Karnowski zarzucił hołdowanie "filozofii centralistycznej".

- Na Mazowszu wojewoda zamiast współdziałać z samorządami zabiera im szpitale. Wprowadzanie takiego centralizmu w czasie pandemii jest bardzo złe - stwierdził Karnowski nawiązując do działań wojewody Konstantego Radziwiłła i zastępowania dyrektorów szpitali pełnomocnikami Ministra Zdrowia.

- Wolałbym, by ten rząd miał twarz ministra Dworczyka, niż twarz ministra Niedzielskiego czy prezesa Kaczyńskiego - przyznał Karnowski.

- My pamiętamy co to był centralizm demokratyczny, socjalizm. Nie powinniśmy dalej centralizować Polski. Skupmy się razem i miejmy wspólny sukces w walce z pandemią, to jest najważniejsze - podkreślił Karnowski.

Prezydent Sopotu stwierdził również, że "karygodne" było rozpoczęcie rejestracji na szczepienia 40- i 50-latków w momencie, gdy niezaszczepione zostały wszystkie chętne osoby w wieku 60+.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ