Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że liczba ofiar epidemii wzrosła o 794. Łącznie w Indiach z powodu Covid-19 zmarło ponad 168 tys. osób.

Indie są na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby odnotowanych przypadków. Do tej pory było ich ponad 13,2 mln. Więcej potwierdzono tylko w Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

W mijającym tygodniu władze kraju pięciokrotnie informowały o ponad 100 tys. kolejnych przypadkach. Rząd obwinia ponowny wzrost zachorowań głównie z powodu tłoku i niechęci do noszenia masek, ponieważ firmy zostały prawie w pełni otwarte w lutym, tylko po to, aby ponownie częściowo je zamknąć w celu kontroli obecnego wzrostu zakażeń.

Maharashtra, stan z największą liczbą przypadków, już zamknął restauracje, centra handlowe i miejsca kultu. Władze chcą kontrolować epidemię, która zagroziła przeciążeniem placówek medycznych. Weekendowy lockdown zakończy się w poniedziałek rano.

W stolicy finansowej Indii, Bombaju, setki biednych pracowników migrujących kierowało się do pociągów w tym tygodniu, aby uciec z miasta, potencjalnie ryzykując rozszerzenie się epidemię w mniejszych miastach i wsiach.