"Vaxzevria, szczepionka na COVID-19 AstraZeneki nie jest rekomendowana dla osób poniżej 60. roku życia, w tym osób, które z powodów medycznych są narażone na bardzo wysokie lub wysokie ryzyko ostrego przebiegu COVID-19" - głosi rekomendacja NIAC.

NIAC nie rekomenduje też podawania drugiej dawki szczepionki AstraZeneca osobom, u których po pierwszej dawce pojawiły się rzadkie rodzaje zakrzepów, lub u których stwierdzono po pierwszej dawce małopłytkowość.

Jednocześnie osoby w wieku poniżej 60 lat z bardzo wysokim i wysokim ryzykiem ostrego przebiegu COVID-19 powinny otrzymać swoją drugą dawkę szczepionki AstraZeneca 12 tygodni później, niż wynikałoby to z pierwotnego harmonogramu - głosi rekomendacja NIAC. Osoby w wieku poniżej 60 lat nie narażone na ostry przebieg COVID-19 powinny otrzymać drugą dawkę szczepionki AstraZeneca 16 tygodni później, niż wynikałoby to z pierwotnego harmonogramu, co zapewni więcej czasu na zebranie dodatkowych danych na temat stosunku korzyści z podania szczepionki do ryzyka wynikającego z jej zastosowania.

Przewodnicząca NIAC Karina Butler w kontekście doniesień o pojawieniu się rzadkich rodzajów zakrzepów u niektórych osób zaszczepionych w Europie szczepionką AstraZeneca stwierdziła, że chociaż przypadki takie są bardzo rzadkie to jednak "należy wziąć pod uwagę fakt, że wiąże się to z wysokim ryzykiem śmierci lub poważnych powikłań".

- Jako, że stosunek ryzyka do zysków z korzystania z Vaxzevrii może różnić się w różnych grupach wiekowych, i jako że alternatywne szczepionki na COVID-19 są dostępne, NIAC zmieniła swoje rekomendacje co do zastosowania tej szczepionki - wyjaśniła.

Butler podkreśliła, że wszystkie dopuszczone do użycia w UE szczepionki są "wysoce skuteczne w ochronie przed hospitalizacją z powodu zakażenia koronawirusem i ostrym przebiegiem COVID-19".

Europejska Agencja Leków przyznała, że może istnieć związek między podaniem szczepionki a pojawieniem się rzadkich rodzajów zakrzepów. EMA podkreśla jednak, że są to przypadki "bardzo rzadkie" - co oznacza, że zdarzają się raz na 100 tysięcy przypadków i nadal rekomenduje szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca.

Brytyjski komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował, by AstraZeneką nie szczepić osób poniżej 30. roku życia.

Kilka europejskich krajów zmieniło rekomendacje dotyczące szczepienia szczepionką AstraZeneca przeznaczając ją do szczepienia osób w wieku ponad 60 lat.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ