Bp Wróbel wyraził zastrzeżenia co do tego, że w produkcji szczepionek wektorowych - AstraZeneki i Johnson&Johnson - " korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".

Sytuacja taka - jak dodaje - nie występuje przy szczepionkach opartych o technologię mRNA, które "nie budzą zastrzeżeń moralnych" (chodzi o szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny).

Biskup podkreśla, że w związku z tym szczepionki koncernów AstraZeneca i Johnson&Johnson "budzą poważny sprzeciw moralny".

"Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami" - stwierdził.

Jednocześnie - jak dodał - "nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek".

"Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – wyjaśnił. Dodał jednak, że osoby takie muszą wyrazić jednocześnie swój sprzeciw wobec aborcji.

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami, zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem - czytamy jednocześnie na stronie Konferencji Episkopatu Polski.