Tusk zapowiedział, że nie jest wykluczone, iż UE zorganizuje specjalny szczyt ws. Brexitu w listopadzie. Dodał, że istnieje "realna możliwość" opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez umowy między Londynem a Brukselą.

W liście do przywódców UE przed szczytem w Salzburgu Tusk zasugerował, iż należy zorganizować dodatkowy szczyt UE w Brukseli ws. Brexitu w listopadzie, aby zwiększyć szansę zawarcia porozumienia między Wielką Brytanią a Unią.

"Najpierw (w czasie szczytu w Salzburgu), powinniśmy osiągnąć wspólny punkt widzenia na naturę ogólnego kształtu naszej wspólnej politycznej deklaracji na temat naszego przyszłego partnerstwa z Wielką Brytanią" - napisał Tusk.

"Po drugie powinniśmy przedyskutować to, jak przeprowadzić ostatnią fazę rozmów ws. Brexitu, w tym możliwość zwołania Rady Europejskiej w listopadzie" - dodał.

Tusk ostrzegł, że wciąż realne jest ryzyko Brexitu bez porozumienia. "Niestety taki scenariusz jest wciąż możliwy. Ale jeśli będziemy działać rozsądnie, unikniemy katastrofy" - dodał.