Austria rozmawia z Rosją o zakupie milionów dawek szczepionki na COVID-19 Sputnik V - informował 31 marca Kurz. Oficjalnie jednak do dziś Austria nie złożyła zamówienia na zakup rosyjskich szczepionek.

Kurz w ostatnich dniach unikał jednoznacznej deklaracji, czy Austria będzie czekać z podawaniem szczepionki z Rosji na zatwierdzenie jej do użycia przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA).

Dotychczas spośród krajów UE tylko Węgry rozpoczęły już podawanie mieszkańcom kraju rosyjskiej szczepionki.

- Mamy nadzieję, że zostanie ona szybko zatwierdzona przez EMA, ponieważ każda dodatkowa dawka szczepionki pomaga nam w ratowaniu ludzkich istnień - oświadczył w poniedziałek Kurz dodając, że austriacki rząd porozumiał się w sprawie zamówienia szczepionek z Rosji.

Rzecznik Kurza sprecyzował, że deklaracja kanclerza Austrii oznacza, iż Austria zacznie podawać szczepionkę dopiero po zatwierdzeniu jej do użycia przez EMA.

Oprócz Węgier szczepionkę na COVID-19 z Rosji zamówiła jeszcze Słowacja - jednak na Słowacji nie rozpoczęto jeszcze szczepień z jej użyciem. Zakup przez Słowację rosyjskiej szczepionki doprowadził do kryzysu w koalicji rządzącej Słowacją i zmiany szefa rządu.