Wybory cząstkowe do Kongresu USA odbędą się 6 listopada. Republikanie mogą w ich wyniku stracić większość w Kongresie ponieważ - jak zauważa ABC News w omówieniu najnowszego sondażu - dezaprobatę dla Trumpa wyraża 54 proc. wyborców.

Obecnie - jak wynika z sondażu - 53 proc. ankietowanych chce głosować na polityków Demokratycznych, a 42 proc. - na Republikanów.

Republikanie przegrywają walkę przede wszystkim o kobiecy elektorat - wśród kobiet tylko 37 proc. chce głosować na partię prezydenta Donalda Trumpa (59 proc. deklaruje poparcie dla Demokratów). Wśród mężczyzn Republikanie mają nieznaczną przewagę (48 proc. ankietowanych mężczyzn chce głosować na polityków republikańskich, 46 proc. - na Demokratów).

Sondaż wskazuje też, że przed wyborami kobiety są bardzo zmobilizowanym elektoratem - 70 proc. z nich uważa, że wzięcie udziału w tegorocznych wyborach cząstkowych do Kongresu jest ważniejsze niż w poprzednich wyborach (wśród mężczyzn odsetek osób wyrażających takie przekonanie wynosi 62 proc.).

ABC News zauważa, że prezydent Trump jest obciążeniem dla swojej partii - spośród 54 proc. niezadowolonych z prezydentury Trumpa, 64 proc. deklaruje, że jest dla nich bardzo ważne lub ważne, by wspierać kandydata, który podziela ich opinię o Trumpie.