Zespół Guillaina-Barrégo został dopisany przez Europejską Agencję Leków jako rzadki efekt uboczny przyjęcia szczepionki po odnotowaniu 108 przypadków na świecie.

"Po dokonaniu oceny dostępnych danych przez Komitet ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) uznano, że możliwy jest związek pomiędzy szczepionką przeciw COVID-19 firmy Janssen a zespołem Guillaina-Barrégo" - przekazano.

Koncern Johnson & Johnson poinformował w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z amerykańską Federalną Agencją Żywności i Leków (FDA) na temat rzadkich przypadków zaburzenia neurologicznego, zespołu Guillaina-Barrégo, który pojawiał się u niektórych zaszczepionych szczepionką na COVID J&J.

Podkreślono, że liczba przypadków wystąpienia zespołu Guillaina-Barrégo po szczepieniu na COVID-19 szczepionką Johnson&Johnson jest niska i tylko nieznacznie przekracza odsetek przypadków, który występuje w populacji w sposób naturalny.

W poniedziałek późnym wieczorem FDA dodała ostrzeżenie na temat zespołu Guillaina-Barrégo jako występującego bardzo rzadko skutku ubocznego zastosowania szczepionki. Do wystąpienia tego schorzenia dochodzi w ciągu 42 dni od szczepienia jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.