W ciągu doby w Brazylii zmarło 3 001 chorych na COVID-19 - co oznacza, że łączna liczba zgonów zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 401 186.

Liczba zgonów chorych na COVID-19 w Brazylii zaczęła gwałtownie rosnąć po świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku, gdy wielu Brazylijczyków wyjechało na wakacje (na półkuli południowej okres ten przypada w lecie).

Z danych Fiocruz, brazylijskiego instytutu badania zdrowia publicznego wynika, że od stycznia do kwietnia tego roku, największy wzrost liczby zgonów zanotowano w grupie osób liczących 20-29 lat.

Porównanie danych z pierwszego pełnego tygodnia stycznia z danymi z drugiego tygodnia kwietnia wskazują, że liczba zgonów osób w tym wieku chorych na COVID-19 wzrosła o 1 081 proc.

We wskazanym okresie liczba zgonów chorych na COVID-19 rosła we wszystkich grupach wiekowych.

Na początku roku średnia dobowa liczba zgonów chorych na COVID w Brazylii wynosiła ok. 1 000. W ubiegłym tygodniu wynosiła ok. 2,5 tysiąca.

W Brazylii realizowany jest program szczepień na COVID-19 - jak dotąd w pełni zaszczepionych jest 6 proc. z 210 mln mieszkańców kraju.