„Koniec surowcowego boomu i konieczność modernizacji wymusiły na Rosji zmiany. Potrzeba jej pieniędzy i inwestycji, dlatego stawia nie na konfrontację, a na dialog i interesy – wynika z dokumentu, do którego dotarł rosyjski „Newsweek”.
Odprężenie w relacjach z Polską to tylko jeden z elementów układanki. I chociaż, jak twierdzi tygodnik, doszło do niego „niemal przypadkowo”, to w świetle nowej koncepcji wydaje się, że można mówić o tendencji, a nie chwilowej zmianie.
Według „Newsweeka” zastępca szefa Kancelarii Premiera Jurij Uszakow dostał jakiś czas temu z rosyjskiej ambasady w Warszawie alarmujący telegram: z powodu Katynia Polska skutecznie blokuje nie tylko współpracę dwustronną, ale może także zaszkodzić relacjom Rosji z UE. Jeśli więc rozwiąże się ten problem, można doprowadzić do przełomu także w stosunkach ze Wspólnotą. Ta propozycja napotkała kategoryczny sprzeciw rosyjskiego MSZ, jednak wówczas do akcji miał wkroczyć premier Władimir Putin. To on „nakazał MSZ zwrot o 180 stopni” – twierdzi „Newsweek”.
Zmiany widać i na innych frontach, bo nowa strategia przewiduje przewartościowanie relacji praktycznie z całym światem. „Newsweek” nie kryje, że do zwycięstwa pragmatyzmu nad polityką roszczeń i uprzedzeń przyczyniły się... pieniądze. Koniec surowcowej koniunktury i tanich kredytów ograniczył możliwości finansowania ambitnych planów modernizacyjnych, które kosztują biliony dolarów. – Jeszcze kilka lat temu, gdy gospodarki rosły, i Rosji, i innym państwom łatwiej było grać w ambicjonalne gry. Dzisiaj trzeba wykazać więcej pragmatyzmu – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” rosyjski politolog Dmitrij Badowski.
Oprócz dokumentu koncepcyjnego w MSZ powstał jeszcze jeden – biznesowy przewodnik po kuli ziemskiej wskazujący, co i gdzie powinna robić Moskwa w polityce zagranicznej, a przede wszystkim po co. Rekomenduje on np. zwiększenie zaangażowania gospodarczego w krajach bałtyckich, skupowanie postsowieckich zakładów zbrojeniowych w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie, budowanie kolei, a w Afryce inwestycje w energię atomową.