media „W interesach i Polski, i Rosji jest, by relacje między naszymi krajami były po prostu normalne, godne państw – sąsiadów” – powiedział Bronisław Komorowski w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla dziennika „Izwiestia“, który został także wyemitowany w telewizji Rossija-24.

„Polska jest członkiem NATO i UE. Wybrała wariant zachodni. Ale chcemy być obecni na Wschodzie z bardzo ważnym rosyjskim sąsiadem“ – zapewnił prezydent, podkreślając, że relacje polsko-rosyjskie to część „szerszego procesu poszukiwania dróg do współpracy i normalności między Rosją i NATO, Rosją i UE”. Mówiąc o sprawach trudnych, podkreślił, że „historii nie można przekreślić, ale można z nią żyć – w duchu prawdy“. Dlatego Polska docenia gesty Rosji, m.in. potępienie zbrodni katyńskiej.

Mówiąc o katastrofie smoleńskiej, Komorowski podkreślił, że „w interesach naszych państw jest, by prokuratury sumiennie (...) zbadały sprawę“. Podziękował też Swietłanie Miedwiediewej za udział wraz z polską pierwszą damą i rodzinami ofiar w październikowych uroczystościach pod Smoleńskiem, pół roku po katastrofie, a także wszystkim Rosjanom za udział w żałobie. „Jesteśmy narodami emocjonalnymi, z otwartym sercem”.Zdaniem Komorowskiego zbliżać Polskę i Rosję powinna także gospodarka i „inwestowanie w młodych ludzi“.