Prezydent USA określił swoje stanowisko w sprawie możliwości przerywania ciąży na Twitterze. Aborcja uważana jest za jeden z kluczowych tematów w kampanii przed wyborami w przyszłym roku. Kilka dni temu gubernator Alabamy podpisał bowiem najbardziej restrykcyjne prawo w kraju - wprowadzając prawie całkowity zakaz nawet w przypadkach gwałtu i kazirodztwa.

„Jak większość ludzi wie i dla tych, którzy chcieliby wiedzieć - jestem zdecydowanie pro-life, z trzema wyjątkami - gwałtu, kazirodztwa i ochrony życia matki. To takie samo stanowisko jak Ronalda Reagana” - napisał na Twitterze Trump.

Trump, dwukrotnie rozwiedziony miliarder, w czasie kampanii w 2016 roku obiecywał mianowanie do Sądu Najwyższego sędziów opowiadających się przeciwko liberalizacji prawa do aborcji. W czasie swojej kadencji nominował już dwóch konserwatywnych sędziów - Neila Gorsucha i Bretta Kavanaugha - zmieniając układ sił w dziewięcioosobowym gremium.

Chrześcijanie z USA mają teraz wielkie nadzieje, że Sąd Najwyższy zmieni historyczną decyzję z 1973 r. o legalizacji aborcji.

Oprócz Alabamy, prawo aborcyjne zaostrzyło także Missouri. Tak aborcja będzie nielegalna od ósmego tygodnia ciąży. Georgia, Ohio, Mississippi, Kentucky, Iowa i Dakota Północna wprowadziły przepisy zakazujące aborcji od momentu wykrycia bicia serca płodu.

Przepisy uchwalone przez stanowe parlamenty będą teraz obiektem walki w sądach. W zasadzie pewne jest to, że niezależnie od kolejnych werdyktów, sprawy dotrą w końcu do Sądu Najwyższego. Środowiska pro-life mają nadzieję, że doprowadzi to do długo oczekiwanego obalenia orzeczenia o aborcji, znanego jako Roe vs. Wade.