"W sobotę rano siły bezpieczeństwa zaatakowały rezydencję deputowanego Ahmeda al-Alwaniego w Ar-Ramadi (w środkowym Iraku), aby go aresztować. Wywiązała się walka między funkcjonariuszami a ochroniarzami polityka (...)" - przekazało źródło w irackiej policji.

Według tego informatora zginęło pięciu ochroniarzy Alwaniego i jego brat, a obrażenia odniosło ośmiu ochroniarzy i 10 członków sił bezpieczeństwa. Taki bilans ofiar potwierdził lekarz w pobliskim szpitalu. Agencja Reutera podaje z kolei, że zginęli trzej ochoniarze Alwaniego oraz jego siostra i brat.

Dotychczas nie jest znany powód aresztowania Alwaniego. Associated Press podaje, że został zatrzymany w związku z podejrzeniami o terroryzm.

Gen. Ali Ghaidan, dowódca irackich sił lądowych, oświadczył w państwowej telewizji, że służby bezpieczeństwa próbowały aresztować także brata Alwaniego, który był podajrzany o ataki na żołnierzy w Anbar. - Dobrze traktujemy Alwaniego. Najpierw został poinformowany o tym, że mamy nakaz aresztowania, a później go zatrzymaliśmy - poinformował generał.

Ahmed al-Alwani należy do świeckiej, lecz zdominowanej przez sunnitów koalicji Irakija (Iracki Ruch Narodowy), krytycznej wobec rządu szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego.

Polityk znany jest ze m.in. wspierania antyrządowych sunnickich protestów, odbywających się na autostradzie pod Ramadi. Fala wystąpień zaczęła się pod koniec 2012 r., gdy policja aresztowała ochroniarzy ówczesnego ministra finansów, sunnity Rafiego al-Isawiego.

W Iraku szyici stanowią ok. 60 proc. mieszkańców kraju. Ludność ta była dyskryminowana za czasów Saddama Husajna, obalonego w następstwie amerykańskiej inwazji z 2003 r. Sunnici, którzy dominują w całym świecie arabskim, stanowią 15-20 proc. ludności Iraku. Za rządów Husajna zajmowali najwyższe stanowiska w aparacie rządowym, wojsku i służbach specjalnych.