Informację tę przedstawił Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa Informacji (International News Safety Institute - INSI) w swoim najnowszym raporcie.

Od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku na Ukrainie, na obszarach, gdzie toczy się wojna z prorosyjskimi separatystami,  zginęło w sumie siedmioro reporterów lub ich asystentów. Wśród ofiar było m.in. dwóch rosyjskich kamerzystów telewizyjnych i inżynier dźwięku oraz włoski dziennikarzy i jego rosyjski tłumacz. Wszyscy relacjonowali przebieg konfliktu w tym rejonie.

O jeden mniej dziennikarz zginął w tym samym czasie w Iraku i o dwóch - w Syrii. Liczba zgonów wśród dziennikarzy w pierwszej połowie 2014 roku wzrosła o połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zginęło wówczas 40 przedstawicieli mediów, w tym roku - już 61. Wśród nich większość stanowili reporterzy telewizyjni - zginęło ich 23, dziennikarzy radiowych - 16, a korespondentów prasowych - 14.

Dodatkowo, jak zauważa INSI w raporcie, wielu dziennikarzy było porwanych lub zaatakowanych.

International News Safety Institute, organizacja, która wspierana jest przez czołowe agencje świata, takie jak Reuters,  oferuje kursy na temat zminimalizowania ryzyka dla pracowników agencji i niezależnych dziennikarzy.