Gdy jednak obejrzeli niedawno w popularnym talk show Guenthera Jaucha, jak obecny grecki minister finansów pokazuje im środkowy palec, oburzenie przekształciło się w nieskrywaną nienawiść.

- Pokazuję Niemcom palec i mówię, że teraz sami muszą rozwiązać ten problem - takie słowa wypowiedział Jannis Warufakis dwa lata temu w czasie jednego z wykładów na temat możliwości wyjścia Grecji ze strefy euro. Na filmie prezentowanym w Youtube widać wyraźnie sterczący środkowy palec lewej ręki profesora Warufakisa, przyszłego ministra.

On sam zaprzecza aby kiedykolwiek wykonał taki gest pod adresem największego kredytodawcy Grecji. W końcu Niemcy zainwestowali w pomoc dla zbankrutowanej Grecji ponad 60 mld euro. Nikt w Niemczech Warufakisowi nie uwierzył. Jest przecież dowód na Youtube (1:59).

Okazuje się jednak, że dowód ten został świadomie zmanipulowany nie tak dawno przez niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna. Przyznał się właśnie do fałszerstwa. Jak twierdzi, nie wierzył, że w poważnym i bardzo popularnym talk show Guenthera Jaucha, film zostanie pokazany bez zbadania jego autentyczności.

Warufakis przyjął wyznania satyryka ze zrozumieniem. Humor, satyra i autoironia, są jego zdaniem wspaniałym środkiem do zwalczania ślepego nacjonalizmu. Wszystko to dzieje się w chwili, gdy coraz więcej niemieckich polityków opowiada się za pomysłem utworzenia fundacji odszkodowawczej dla Grecji za zbrodnie z czasów II wojny. Miałaby powstać na wzór istniejącej fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość".