Kilkadziesiąt kołowych transporterów opancerzonych i innych pojazdów będących na wyposażeniu armii USA, wyruszyło w niedzielę w drogę powrotną do swej bazy w Vilseck na północy Palatynatu. Pojazdy, których ilość na liczącej 1800 km trasie ma wzrosnąć do ponad 100, przejadą przez kraje bałtyckie, Polskę i Czechy, poinformował rzecznik łotewskiego MON. Ten przemarsz, o którym informuje tygodnik „Der Spiegel" w artykule pod tytułem „Akcja solidarności. Amerykanie rozpoczynają 'marsz uliczny' przez Europę wschodnią", jest częścią ćwiczeń NATO pod nazwą „Atlantik Resolve" (atlantycka determinacja).

O marszu, «road march», poinformował agencję DPA w ubiegłym tygodniu rzecznik stacjonujących w Wiesbaden wojsk amerykańskich. Jak zaznaczył, przy jego organizacji współpracowały wszystkie kraje. „Ten marsz ma być widocznym znakiem wspólnoty Stanów Zjednoczonych z sojusznikami NATO. Zwyczajowo transport ciężkiego sprzętu odbywa się drogą morską lub koleją", zaznaczył.

Pod koniec lutego wojska USA wzięły udział w paradzie wojskowej w łotewskiej miejscowości Narwa, położonej w pobliżu granicy z Rosją.