Zatrzymanie Sapegi zostało potwierdzone przez jej rodzinę - poinformował rzecznik Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w rozmowie z agencją Reutera.

Rzecznik wyjaśnił, że Sapega i Protasiewicz spędzali wspólnie wakacje w Grecji.

W niedzielę władze Białorusi poderwały myśliwiec i zmusiły samolot Ryanair do zmiany kursu i lądowania w Mińsku, rzekomo w związku z doniesieniami o bombie na pokładzie.

Po wylądowaniu samolotu w Mińsku okazało się, że alarm bombowy był fałszywy. Władze Białorusi zatrzymały jednak dziennikarza Romana Protasiewicza i Sapegę.

Litewski pasażer samolotu, który nie chce podawać nazwiska relacjonował, że gdy Protasiewicz zorientował się, iż samolot ma wylądować w Mińsku, wyciągnął swój laptop i telefon komórkowy i przekazał je swojej towarzyszce. Po wylądowaniu w Mińsku Protasiewicz i Sapega zostali natychmiast rozdzieleni.

Sapega, obywatelka Rosji, leciała do Wilna bronić swojej pracy magisterskiej - informuje jej uczelnia.

"W wyniku tajnej operacji białoruskich władz, studentka została bezpodstawnie zatrzymana przez Komitet Śledczy Mińska" - głosi komunikat Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego.

"Protestujemy przeciwko nieuzasadnionemu zatrzymaniu członkini naszej społeczności" - czytamy w dalszej części komunikatu.