Zakon Maltański rośnie w Polsce w siłę

25 lat temu Polska i Zakon Maltański ustanowiły oficjalne stosunki dyplomatyczne. Umożliwiło to rozpoczęcie zakonowi w Polsce swej działalności medycznej i charytatywnej przerwanej wojną i okresem rządów komunistycznych.

Publikacja: 22.05.2015 15:16

Dominique de La Rochefoucauld-Montbel, Naczelny Szpitalnik Zakonu Szpitalników Św. Jana

Dominique de La Rochefoucauld-Montbel, Naczelny Szpitalnik Zakonu Szpitalników Św. Jana

Foto: archiwum prywatne

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty - tak brzmi oficjalna nazwa zakonu, z którym łączą Polskę stosunki dyplomatyczne. - Jesteśmy obecni w Polsce nie tylko poprzez naszą ambasadę oraz naszych członków, ale i działalność medyczną oraz charytatywną - przypomina „Rz" Dominique de La Rochefoucauld-Montbel, Naczelny Szpitalnik zakonu.

W Polsce działają dwa szpitale Zakonu Maltańskiego w Krakowie i Barczewie, cztery centra dla osób niepełnosprawnych, domu pomocy społecznej. Funkcjonuje też 15 zespołów pomocy medycznej. Ponad stu członków zakonu wspomaga tysiąc wolontariuszy zaangażowanych w działalność medyczną, charytatywną i przygotowanie licznych imprez dla dzieci i dorosłych czy pielgrzymek. Kilka dni temu wyruszył z Warszawy transport sprzętu ratowniczego dla Maltańskiej Służby Ratowniczej na Ukrainie. W roku ubiegłym polscy wolontariusze zakonu pomogli w ewakuacji 120 rannych z Ukrainy do Polski.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1175