Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty - tak brzmi oficjalna nazwa zakonu, z którym łączą Polskę stosunki dyplomatyczne. - Jesteśmy obecni w Polsce nie tylko poprzez naszą ambasadę oraz naszych członków, ale i działalność medyczną oraz charytatywną - przypomina „Rz" Dominique de La Rochefoucauld-Montbel, Naczelny Szpitalnik zakonu.

W Polsce działają dwa szpitale Zakonu Maltańskiego w Krakowie i Barczewie, cztery centra dla osób niepełnosprawnych, domu pomocy społecznej. Funkcjonuje też 15 zespołów pomocy medycznej. Ponad stu członków zakonu wspomaga tysiąc wolontariuszy zaangażowanych w działalność medyczną, charytatywną i przygotowanie licznych imprez dla dzieci i dorosłych czy pielgrzymek. Kilka dni temu wyruszył z Warszawy transport sprzętu ratowniczego dla Maltańskiej Służby Ratowniczej na Ukrainie. W roku ubiegłym polscy wolontariusze zakonu pomogli w ewakuacji 120 rannych z Ukrainy do Polski.

Zakon Maltański jest unikatową instytucją na świecie. Jest państwem bez własnego terytorium. — Jest podmiotem prawa międzynarodowego. Utrzymujemy stosunki dyplomatyczne z 105 państwami na świecie oraz z 18 organizacjami międzynarodowymi jak ONZ, gdzie posiadamy status obserwatora - tłumaczy Wielki Szpitalnik. Pełni we władzach zakonu funkcję będącą odpowiednikiem szefa ministerstwa zdrowia.

Siedziba zakonu znajduje się w Rzymie. Na całym świecie ma prawie 14 tys . członków. Ma własną pocztę, wydaje paszporty i ma nawet symboliczną walutę. Ze Stolicą Apostolską łączą zakon podwójne relacje, gdyż część członków, chociaż niewielka, to osoby duchowne. Zakon jest jednak niezależną jednostką polityczną. - Jesteśmy jako państwo neutralni w sprawach politycznych - podkreśla Wielki Szpitalnik. Zakon powstał w XII wieku, jako zgromadzenie rycerskie powołane do ochrony pielgrzymów do Ziemi Świętej w czasie wypraw krzyżowych. Taki rodowód nie przeszkadza w utrzymywaniu obecnie dobrych relacji z państwami muzułmańskimi, w których zakon jest obecny. - Na całym działa 80 tys. naszych wolontariuszy. Utrzymujemy 20 tys. osób personelu w naszych instytucjach medycznych oraz pomocy społecznej - tłumaczy Dominique de La Rochefoucauld-Montbel. Przypomina, że wyrażona w euro wartość aktywności na tym polu Zakonu Maltańskiego na świecie przekracza 1,6 mld euro.

W najbliższym czasie w "Rzeczpospolitej" opublikowana zostanie rozmowa z Dominique'em de La Rochefoucauld-Montbel.