Rosyjski dziennik Wiedomosti, powołując się na rumuński portal mediafax.ro, podaje, że sąd w miejscowości Ploeszti (centrum rumuńskiego przemysłu naftowego) nałożył areszt na brytyjskie oraz holenderskie rachunki Lukoilu i tym samym zajął 2 mld euro. Dziennik podaje, że rachunki te należą do Lukoil Europe Holdings Bvatrium Holland.

Według tych informacji decyzja rumuńskiego sądu była spowodowana tym, że tamtejsza prokuratura znalazła nowe dowody w sprawie prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych, o które rumuński wymiar sprawiedliwości oskarża lokalny oddział drugiego co do wielkości rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Lukoil.  Rosjanie mieli narazić rumuński budżet na straty w wysokości 230 mln euro.

W październiku zeszłego roku rumuńska policja przeprowadziła rewizję w 23 biurach należących do Petrotel Lukoil S.A., w tym również na znajdującej się w Ploeszti rafinerii Lukoilu. Wtedy rumuński prezydent Traian Băsescu mówił o potrzebie nacjonalizacji tego przedsiębiorstwa.

Rosyjskie media podają, że rumuńska prokuratura w sprawie prania brudnych pieniędzy i oszustw podatkowych ma sześciu nowych podejrzanych, z których dwaj posiadają rosyjskie obywatelstwo. Jednym z podejrzanych w tej sprawie jest również prezes Petrotel Lukoil S.A. Firmie tej zarzuca się również „nieuczciwe wykorzystywanie kredytu na kwotę 1,5 mld euro".