Projekt miasta wyłącznie dla kobiet jest już w zasadzie zapięty na ostatni guzik. Będzie to nowa dzielnica istniejącego już portu Janbu nad Morzem Czerwonym, liczącego obecnie 180 tys. mieszkańców. Na powierzchni pół miliona metrów kwadratowych powstać ma kompleks przemysłowy, w którym będą mogły pracować wyłącznie kobiety.

Jak pisze dziennik „Arab News" dzielnica będzie niedostępna dla mężczyzn. Całość zarządzana będzie przez kobiety. Wyłącznie dla nich będą sklepy jaki i centrum handlowe. Będzie też stacja benzynowa. Pytanie tylko dla kogo, gdyż kobiety nie mają w Arabii Saudyjskiej prawa prowadzenia pojazdów mechanicznych. Będzie też centrum sportowe oraz park wypoczynkowy. Na początek w nowej dzielnicy powstanie fabryczka produkująca urządzenia medyczne.

Cały projekt ma w Arabii Saudyjskiej wielu zwolenników. Pojawiają się jednak nieśmiałe opinie, że tworzenie miasta dla kobiet jest formą apartheidu oraz umacnianiem paranoicznej zasady segregacji społeczeństwa według płci. Władze są zdania, że cały projekt jest kompromisem gdyż umożliwia kobietom podjęcia pracy zawodowej o co wiele z nich walczy od dawna.

Wszystko to dzieje się w sunnickiej monarchii rządzonej według ortodoksyjnych zasad islamu wahabickiego. Nie tak dawno na Uniwersytecie Króla Sauda w Rijadzie zmarła studentka, gdyż władze uniwersyteckie nie dopuściły do niej ekipy pogotowia ratunkowego. A to dlatego, że składała się z mężczyzn.