Pomnik Władimira Putina ma wysokość 2,5 m. W ośrodku narciarskim ZIL, leżącym ok. 30 km na południe od stolicy Kirgistanu, Biszkeku, postawiono też pomniki Włodzimierza Lenina i pisarza Czingiza Ajtmatowa.

Dyrektor ośrodka Akbar Roziew powiedział, że zwrócił się do kirgiskich banków z prośbą o kredyt, ale nie otrzymał zadowalającej go oferty. Pożyczkę na 4 proc. otrzymał za to od działającego od 2014 r. Rosyjsko-Kirgiskiego Funduszu Rozwoju. - Dzięki tej pożyczce nasz ośrodek jest znacznie lepszy - powiedział Roziew.

- Nie wiedziałem jak wyrazić swą wdzięczność - tłumaczył powód wybudowania pomnika dyrektor. Dodał, że Putin to dla niego wzór. - Co więcej można rzec? Putin to jest gość - stwierdził.

Fundusz, który wsparł kurort, opisuje się jako wiodący mechanizm integrowania Kirgistanu z Unią Euroazjatycką (EAU), której utworzenie zasugerował w 2011 r. Putin. Celem EAU jest zniesienie barier handlowych, kapitałowych oraz umożliwienie wolnego przepływu pracowników między Rosją a byłymi republikami radzieckimi.