Zgodnie z opinią nieetyczne jest, gdy dziecko jest na diecie wegańskiej, ponieważ zwierzęce białko i cenne aminokwasy są niezbędne, dla właściwego wzrostu i unikania problemów zdrowotnych przez dziecko.

Według szacunków 3 proc. dzieci w Belgii jest zmuszanych przez rodziców do diety wegańskiej, która wyklucza wszelkie produkty odzwierzęce - w tym jajka i nabiał.

Lekarze podkreślają tymczasem, że aby dieta wegańska nie była niebezpieczna dla dorastającego dziecka, jej stosowaniu musi towarzyszyć nadzór lekarza, a także regularne badania krwi i przyjmowanie witamin.

- Musimy to wyjaśnić rodzicom, zanim im coś nakażemy - podkreśla prof. Georges Casimir, który kierował komisją przygotowującą opinię. - Ale nie możemy dłużej tolerować tego zagrożenia.

W opinii czytamy, że "nie jest medycznie rekomendowane, a nawet jest zakazane, poddawać dziecko, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, potencjalnie destabilizujące je diecie" - czytamy w opinii.

Opinia została wydana na żądanie przedstawiciela regionalnych władz odpowiedzialnego za ochronę praw dzieci w Brukseli i Walonii, Bernarda Devosa.

Devos poprosił o opinię po tym jak wśród dzieci, które znajdowały się na restrykcyjnej, wegańskiej diecie, zdarzały się przypadki poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym kilka przypadków zgonów.

Treść opinii może być dla belgijskich sądów wskazówką, by zmuszanie dziecka do wegańskiej diety traktować jako "brak pomocy osobie, której życie lub zdrowie jest zagrożone", za co w belgijskim prawie grozi do 2 lat więzienia lub grzywna.

Prof. Casimir wyjaśnia w rozmowie z "Le Soir", że po opublikowaniu opinii w tej sprawie, rodzice nie będą już mogli wyjaśniać, że nie wiedzieli o szkodliwości takiej diety dla dziecka, co oznacza, że będą mogli być karani na podstawie przepisu z 1961 roku o nieudzieleniu pomocy osobie, której życie lub zdrowie jest zagrożone.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ