Politycy niemal wszystkich partii prześcigają się w pomysłach, jak zaostrzyć kodeks karny w walce z pedofilami. To odpowiedź na film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu", który od soboty można zobaczyć w internecie. Jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Sprawiedliwości chciało karać za ten czyn 20 lub 25 latami więzienia – w zależności od wieku ofiary. Projekt był już gotowy. Kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział nawet 30 lat pozbawienia wolności za przestępstwo pedofilii.

Czytaj także: Sondaż: Czy hierarchowie radzą sobie z problemem pedofilii wśród duchownych?

Zdecydowana większość badanych (85 proc.) uważa, że pedofilia powinna stać się przestępstwem, które nie ulega przedawnieniu. Jedynie 7 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania, a 8 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej za tym, że to przestępstwo nie powinno ulegać przedawnieniu są kobiety (89 proc.), osoby powyżej 50 lat (89 proc.), badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (89 proc.) oraz ankietowani z miast do 20 tys. mieszkańców (93 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.