Samolot typu Boeing 747-436 wystartował z portu lotniczego JFK w Nowym Jorku i miał o godz. 7:25 czasu polskiego wylądować na londyńskim lotnisku Heathrow. Maszyna przyleciała 102 minuty przed czasem, o 5:43.

Pokonanie liczącej ponad 5,6 tys. km trasy zajęło pilotom 4 godziny i 56 minut. Prędkość maksymalna samolotu wyniosła 1327 km/godz. W czasie o minutę dłuższym tę samą trasę pokonał w niedzielę Airbus 350-1041 linii Virgin - wynika z danych serwisu Flightradar24.

Czytaj także:
Sztorm Ciara szaleje nad Wielką Brytanią

Obu samolotom oraz kilkunastu innym maszynom w rozwijaniu wyższych niż zazwyczaj prędkości pomógł wiatr związany ze sztormem Ciara, który od zachodu uderzył w Wielką Brytanię.

- Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo, jednak nasi dobrze wyszkoleni piloci wykorzystali warunki, by dostarczyć pasażerów do Londynu szybciej niż zakładał rozkład lotów - oświadczył rzecznik British Airways.

Dotychczasowy rekord prędkości standardowego odrzutowca na trasie Nowy Jork - Londyn należał do Boeinga 787-9 Dreamliner linii Norwegian. W 2018 r. pilotom maszyny udało się pokonać trasę w 5 godzin i 13 minut.

Rekord trasy należy do Concorde'a. Poruszający się z naddźwiękową prędkością odrzutowiec pokonał Atlantyk w 2 godziny i 52 minuty.