Reklama
Rozwiń

Szwedzka batalia o zmianę płci

Osoby, które w Szwecji chcą zmienić płeć, muszą poddać się sterylizacji i nie mogą żyć w formalnym związku. Wkrótce to prawo może się zmienić

Aktualizacja: 12.08.2011 22:00 Publikacja: 12.08.2011 20:26

Szwedzka batalia o zmianę płci

Foto: copyright PhotoXpress.com

Batalię o zniesienie wymogu sterylizacji przy zmianie płci symbolizuje Amerykanin Thomas Beatie, który otworzył festiwal Pride w Sztokholmie.

Beatie urodził się kobietą, przebył zabiegi korekty płci i zmienił prawnie swą płeć na męską. Zachował jednak swoje żeńskie narządy rozrodcze. Ożenił się z kobietą i wydał na świat troje dzieci, stając się sensacją jako mężczyzna w ciąży. Dziś jest ikoną ruchu transpłciowego.

Thomas Beatie powiedział, że przyjechał na imprezę do Sztokholmu m.in. po to, by pokazać, że swojej nietypowej rodziny nie mógłby w tym mieście założyć i jest tym zszokowany.

Krytyka Amerykanina skądinąd jest wysoce niesprawiedliwa. Szwecja bowiem nie bez powodu jest uważana za jedno z państw najbardziej otwartych dla seksualnych odmienności. Ostatnio dyskutuje się tu nawet propozycję wprowadzenia trzeciego, neutralnego wariantu płci.

Zniesienie przymusu poddania się sterylizacji przy zmianie płci popierają partie rządowe – oprócz chadecji – i opozycja, z wyjątkiem Szwedzkich Demokratów. Zdaniem opozycyjnej partii Zielonych ludzi nie można zmuszać do takich zabiegów. Prawnie powinno się bowiem traktować obywatela jako osobę tej płci, za którą sam się on uważa i którą to płeć potwierdzić mogą badania medyczne.

Zieloni chcieliby więc znieść „anachroniczne" żądanie sterylizacji, bycia singlem i posiadania szwedzkiego obywatelstwa. Poza tym złożą też wniosek o to, by transseksualiści mieli prawo zamrażania swoich komórek płciowych. Dziś jest to bowiem zakazane. Propozycje zmiany ustawy mogą być przedstawione już w czasie jesiennej sesji parlamentu.

Społeczeństwo
Holandia zakazuje petard w sylwestra. Powodem narastająca przemoc
Społeczeństwo
W którym kraju w Europie są najdłuższe wakacje? Odpowiedź może zaskoczyć
Społeczeństwo
Budapeszt. Tysiące uczestników węgierskiej parady równości
Społeczeństwo
72 godziny kryzysu. Unia apeluje, by minimum na taki czas zgromadzić zapasy
Społeczeństwo
Alarmujące dane z Wielkiej Brytanii o woreczkach nikotynowych. Najnowsze wyniki badań dotyczą dzieci