Centrum Białoruskiej Solidarności otwarto w poniedziałek przy ul. Mazowieckiej (na początku roku przeniesione zostało na ul Oleandrów 6) w Warszawie. Nowa białoruska organizacja zrzesza kilkanaście białoruskich inicjatyw z całego świata: Stowarzyszenie "Białoruski Młodzieżowy Hub", Fundacja "Inicjatywa Białoruska", Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Białoruskiej, inicjatywę "Białoruska Pamięć Narodowa", Związek na rzecz demokracji w Białorusi, fundację "Linking Media", fundację "Free Press for Eastern Europe", BYSOL, Polski Instytut Językowy, fundację FROG, fundację "Prospect", Belarus Free Theatre, No borders Project oraz nowe białoruskie inicjatywy takie jak BY_help, która przez zbiórkę na Facebooku zebrała ostatnio niemal 11 mln złotych na pomoc represjonowanym.

Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie ma skupić się głównie na pomocy represjonowanym Białorusinom, którzy z powodów politycznych uciekają m.in. do Polski. Współtworząca centrum Alina Kouszyk (dziennikarka stacji Biełsat) tłumaczy w rozmowie z rp.pl, że z pomocy centrum już skorzystało ponad dwudziestu Białorusinów, którzy musieli uciekać z kraju.

- Pierwsza pomoc w tej chwili wygląda w ten sposób, że rozlokowujemy ludzi na kwarantannę, wynajmując mieszkanie czy hostel i okazując pomoc materialną. Szukamy też dla tych ludzi pracy, organizujemy kursy języka polskiego. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy medycznej kierujemy do szpitali, mieliśmy np. chłopaka z połamanymi palcami. Jedną osobę nawet przewieźliśmy do Polski bez wizy przez granicę, bo zgłosiła się do nas. Jesteśmy w kontakcie z MSZ i MSWiA - mówi rp.pl Kouszyk. - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy uciekają z Białorusi w obawie o swoje życie. W tej chwili mamy już kolejne 10 wniosków od osób, którzy potrzebują pomocy - dodaje.

Centrum Białoruskiej Solidarności mieści się przy ul. Oleandrów 6 (kontakt: info.cbs@protonmail.com, https://t.me/cbs_help, tel. 668205177)

Pomocą represjonowanym Białorusinom zajmuje się również Fundacja Białoruski Dom w Warszawie (ul. Wiejska 13, tel. +48 533 250 306, +48 605 140 861)