Rak głowy i szyi. To realne zagrożenie

Nowotwory głowy i szyi atakują skrycie. Dają objawy podobne do zwykłej infekcji, ale bardzo szybko się rozwijają. Ich wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyzdrowienie – mówi prof. Wojciech Golusiński, onkolog.

Publikacja: 17.09.2024 04:30

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński jest specjalistą otolaryngologii oraz otorynolaryngologii

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński jest specjalistą otolaryngologii oraz otorynolaryngologii dziecięcej. Jest uznanym w Polsce i Europie autorytetem w zakresie otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi. Wojciech Golusiński jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził techniki endoskopowe w diagnostyce oraz leczeniu chorób nosa i zatok przynosowych, a także chirurgię robotową i rekonstrukcyjną w nowotworach głowy i szyi. Prof. Golusiński jest wykładowcą na polskich i zagranicznych uniwersytetach oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy Szyi. Past prezydent European Head and Neck Society. Wojciech Golusiński to także członek wielu towarzystw naukowych zagranicznych i krajowych oraz autor ponad 300 publikacji z zakresu nowotworów głowy i szyi. Pełni także rolę współwydawcy międzynarodowego czasopisma medycznego – „Oral Oncology”.

Foto: mat. pras.

Panie profesorze, 16 września br. rozpoczął się 12. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Make Sense Campaign”. Proszę nam przybliżyć założenia tego wydarzenia.

Celem tej kampanii jest zwiększenie świadomości na temat wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi. Ma to podstawowe znaczenie w szybkim rozpoznaniu i leczeniu raka głowy i szyi. Flagowe przesłanie kampanii to motto „Jeden przez trzy“, wypracowane przez wiodących ekspertów z dziedziny nowotworów głowy i szyi w Europie. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do laryngologa, jeżeli u chorego wystąpi którykolwiek z poniższych objawów i trwa dłużej niż trzy tygodnie: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie i/lub białe lub czerwone plamy w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból i/lub trudności przy przełykaniu, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Społeczeństwo
Wiemy, kiedy rozpoczną się ekshumacje ofiar zbrodni w Puźnikach
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Społeczeństwo
Jan Paweł II jest autorytetem dla młodych? Znamy wyniki sondażu
Społeczeństwo
Powrót mrozu i opadów śniegu. Nadciąga duża zmiana pogody
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Signalgate wpłynęła na zaufanie Polaków do administracji Donalda Trumpa?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025: O której przestawiamy zegarki?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście