Tymczasem ustawa podwyższająca wiek emerytalny zaczyna być procedowana przez francuski parlament - odnotowuje Reuters.

We wtorek, w związku z protestami, zakłócony zostanie ruch pociągów, odwołane będą zajęcia w szkołach oraz praca francuskich rafinerii. Francuskie związki zawodowe po raz kolejny apelują, by Francuzi masowo wychodzili na ulice pokazując władzom, że nie godzą się na podwyższenie wieku emerytalnego.

Czytaj więcej

Reforma emerytur: test realnej władzy Macrona

Francuski rząd przekonuje, że wiek emerytalny musi zostać podwyższony, aby nie doprowadzić do załamania się francuskiego systemu emerytalnego.

- Nasz system emerytalny boryka się z deficytem strukturalnym - mówił na forum parlamentu minister pracy, Olivier Dussopt. - Działamy dla naszego pokolenia i kolejnych pokoleń - dodał rozpoczynając debatę w parlamencie nad proponowaną przez rząd reformą.

Rząd wylicza, że reforma przyniesie oszczędności rzędu ponad 17 mld euro do 2030 roku.

Tymczasem związkowcy i lewicowa opozycja przekonują, że pieniądze można znaleźć gdzie indziej, głównie poprzez większe opodatkowanie najzamożniejszych Francuzów.

- Ta reforma nigdy nie zostanie zaakceptowana, jeśli najbogatsi nie będą mieli swojego wkładu - twierdzi były socjalistyczny prezydent, Francois Hollande, z którym rozmawiała telewizja BFM.

W parlamencie do rządowej ustawy złożono ponad 20 tys. poprawek.

W ramach ustępstwa wobec konserwatystów, bez głosów których rząd nie będzie mieć większości, premier Elisabeth Borne zaproponowała, by niektóre osoby, które zaczynają pracę wcześniej, mogły wcześniej przejść na emeryturę.