Policja została wezwana przez szpital w czwartek po tym, jak rodzice dziecka uniemożliwili lekarzom pobranie od niego krwi do badań, prześwietlenia klatki piersiowej i ocenę znieczulenia.

Sześciomiesięczne niemowlę miało wrodzoną wadę serca i powinno przejść pilną operację.

Czytaj więcej

COVID-19. Sąd walczy z rodzicami o zoperowanie niemowlęcia z wadą serca

Uniemożliwili jej przeprowadzenie rodzice, którzy jako przeciwnicy szczepień obawiali się, że dziecko podczas operacji otrzyma krew osoby zaszczepionej przeciwko Covid-19.

Ponieważ rodzice i lekarze nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie leczenia niemowlęcia i transfuzji krwi, nowozelandzka służba zdrowia złożyła w wniosek na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi, prosząc sąd o wyznaczenie lekarza, który przejmie tymczasową opiekę nad dzieckiem ze względu na jego stan zdrowia.

Sędzia orzekł, że chłopiec, którego dane personalne pozostają utajnione, pozostanie pod opieką sądu, dopóki nie wyzdrowieje po operacji.

Wyznaczono również dwóch lekarzy jako reprezentantów sądu do nadzorowania spraw związanych z operacją i podawaniem krwi.

Chłopiec został zoperowany w piątek w trybie pilnym.

Służba zdrowia poinformowała, że urzędnicy nie będą komentować konkretnych szczegółów dotyczących indywidualnej opieki nad pacjentem ani dostarczać aktualizacji stanu klinicznego ze względów etycznych i związanych z prywatnością.