33-letnia Rekabi  podczas zawodów w Korei Południowej wspinała się z odkrytymi włosami, łamiąc obowiązkowe dla Iranek zasady ubioru.

Zawody odbywały się w październiku, w miesiącu, gdy po śmierci 23-letniej Mahsy Amini Iran ogarnęły niespotykane od dziesięcioleci protesty.

Czytaj więcej

UE nałoży sankcje na Iran. W protestach po śmierci Mahsy Amini zginęło 336 osób

Start Rekabi z odkrytymi włosami sprawił, że irańscy demonstranci uznali ją za symbol powstania, wzywającego do wolności dla kobiet.

Po zawodach Iranka zaginęła - ani przyjaciele, ani rodzina nie wiedzieli, gdzie przebywa.

Czytaj więcej

Jaki będzie los Elnaz Rekabi, Iranki która wspinała się bez hidżabu

Jednak już gdy wróciła do Teheranu, Rekabi trafiła do aresztu domowego, a także oświadczyła, że wystąpiła bez hidżabu niechcący - spadł, gdy zakładała obuwie. BBC, powołując się na swoje źródła, podało, że oświadczenie to zostało wymuszone. Gdyby tego nie zrobiła, grożono jej zajęciem rodzinnego majątku.

Od pewnego czasu w mediach krąży materiał wideo ukazuje zniszczony dom Rekabi i dziesiątki medali leżące na ziemi.

Nagranie pokazuje również płaczącego brata Rekabi, Davooda. Według IranWire Davood Rekabi sam jest mistrzem we wspinaczce sportowej i ma na swoim koncie dziesięć złotych medali.

Nagrywający mężczyzna mówi poza kamerą: „To wynik życia w tym kraju. Mistrz kraju z kilogramami medali dla tego kraju. Ciężko pracował, aby ten kraj był dumny. Spryskali go gazem pieprzowym, zburzyli dom  i wyjechali. Co mogę powiedzieć?".

Nie wiadomo, czy rodzinny dom irańskiej sportsmenki został zniszczony na polecenie rządu. Ani władze, ani publiczne media nie komentują zdarzenia.