Siły izraelskie aresztowały 40-letniego Khalila Awawdeha w grudniu 2021 roku i od tego czasu przetrzymują go bez oskarżenia lub procesu, co jest praktyką znaną jako zatrzymanie administracyjne.

Izrael podał niewiele szczegółów na temat zarzutów stawianych Awawdehowi. Izraelski rzecznik wojskowy powiedział w środę, że jego zatrzymanie zostało kilkakrotnie potwierdzone przez sądy wojskowe "i ustalono, że poufne materiały w jego sprawie wskazują, że jego uwolnienie zagrozi bezpieczeństwu regionu."

W marcu Awawdeh rozpoczął głodówkę, domagając się uwolnienia. Od tego czasu utrzymuje się tylko na wodzie - powiedział jego prawnik, Ahlam Haddad.

Egipscy mediatorzy naciskali ostatnio na uwolnienie Awawdeha w ramach porozumienia o zawieszeniu broni, które miało zakończyć trzydniowe walki w Gazie między Izraelem a wojowniczą grupą Islamski Dżihad.

Gdy siły izraelskie niemal codziennie prowadzą operacje przeciwko bojownikom na Zachodnim Brzegu, śmierć Awawdeha może jeszcze bardziej zaognić kryzys, który eskaluje od miesięcy.

- Czuję, że moje ciało trawi się wewnętrznie - powiedział Awawdeh agencji Reutera ze swojego szpitalnego łóżka. - Boże wsparcie, niezłomność i cierpliwość są tym, co pozwala mi kontynuować - mówił.

Awawdeh został niedawno przeniesiony z więzienia Ramle do szpitala Asaf Harofeh w Izraelu z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.

W piątek izraelskie wojsko tymczasowo zawiesiło nakaz zatrzymania administracyjnego wobec Awawdeha, ponieważ jego stan się pogarszał. Nie wolno mu jednak opuszczać szpitala.

Awawdeh zdołał przetrwać tak długo bez jedzenia prawdopodobnie z powodu dwutygodniowej przerwy kilka miesięcy temu, podczas której otrzymał suplementy witaminowe - powiedział Naji Abbas, kierownik do spraw więźniów w Physicians for Human Rights - Israel.

Wówczas Awawdeh, który obecnie waży 40 kilogramów, po tym jak stracił około 45 kilogramów, zgodził się zakończyć protest głodowy, myśląc, że wkrótce zostanie zwolniony.

Rodzina Awawdeha, która mieszka w pobliżu okupowanego na Zachodnim Brzegu miasta Hebron, do tej pory nie otrzymała od Izraela pozwolenia na odwiedzenie go, ale poparła jego decyzję o kontynuowaniu głodówki.

- Został zatrzymany bez zarzutów i procesu - powiedziała jego żona, Dalal Awawdeh. - Tak jak został zatrzymany siłą i odebrany nam, tak będzie domagał się swojej wolności bez względu na to, czy okupant to zaaprobuje czy nie - dodała.