Wirtualna Polska w opublikowanym materiale ujawniła nagrania i zdjęcia dokumentujące stawiane siostrom prezentkom zarzuty. W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie dzieci karane były m.in. wiązaniem do łóżek, zamykaniem w klatce, bite są również mopem. Zakonnice i niektórzy świeccy opiekunowie mieli też zwracać się wulgarnie do swoich podopiecznych i poniżać ich słownie.

O sprawie opowiadają dziennikarzom Wirtualnej Polski byłe pracownice DPS i rodzice dzieci, nad którymi znęcano się w ośrodku.

Po godz. 15.00 w reakcji na tekst kontrole w DPS-ach zapowiedziała minister Marlena Maląg.

„W związku z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości w jednym z DPS-ów, zwróciłam się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami” - poinformowała na Twitterze.

Wcześniej Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, informował na Twitterze, że „kontrola w DPS w Jordanowie trwa od 3 czerwca br. – to wtedy do placówki udali się przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej MUW”. „Dziś także pracownicy kontroli WPS są na miejscu. Opisane w materiale przykłady traktowania podopiecznych są szokujące. Bardzo zależy mi na pełnym wyjaśnieniu sytuacji. Poleciłem także ponadstandardowe kontrole w innych DPS-ach, gdzie przebywają dzieci z niepełnosprawnościami” - dodał.

Czytaj więcej

WP: Zakonnice w DPS-ie znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi

Na doniesienia WP zareagował też Rzecznik Praw Obywatelskich. „Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach” - podało biuro RPO.

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej prowadzi śledztwo dotyczące znęcania się nad dziećmi w DPS-ie w Jordanowie. Śledczy po zebraniu dowodów wystąpili do sądu o przeniesienie jednej z dziewczynek do innego ośrodka w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ