Więc posypały się mandaty, bo niektórzy Ukraińcy nie wiedzieli, że ulga została już zlikwidowana. W gdańskich autobusach i tramwajach jest już emitowany komunikat po ukraińsku, że bilety trzeba kasować, a wkrótce będą też odpowiednie plakaty w tej sprawie.

Darmowe przejazdy komunikacją publiczną wprowadziło w lutym po wybuchu wojny wiele samorządów oraz przewoźnicy kolejowi.

W niektórych, tak jak w Gdańsku obowiązywały one do początku maja. Jak podaje lokalny portal trójmiasto.pl czytelnicy alarmowali, że Ukraińcy dostają mandaty, bo wielu z nich nie wie o wprowadzeniu opłat za przejazd.

- Od kilku dni Ukraińcy dostają masowo mandaty, bo wielu z nich nie wie o tej zmianie. Przydałyby się informacje na ten temat w pojazdach i gablotach przystankowych – opowiadał jeden z mieszkańców Gdańska w rozmowie z dziennikarzem portalu.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zdecydował się od wczoraj na puszczanie w komunikacji miejskiej komunikatu po ukraińsku, w którym lektor informuje, że uchodźcy muszą płacić już za przejazd.

Gdański ZTM zapowiada, że pojawią się także pisemne informacje o zniesieniu ulg dla uchodźców wojennych: zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim na przystankach oraz w komunikacji miejskiej.

Jednak biletów w autobusie czy tramwaju kupić nie można – jedynie w aplikacji. A nie wszyscy uchodźcy mogą mieć do nich dostęp.

Lokalny portal podaje, że kontrolerzy dostali także polecenie, że przez kilka najbliższych dni mają traktować pasażerów z Ukrainy pobłażliwe: częściej pouczać niż karać, a i nie urządzać „łapanek" na tę grupę pasażerów.

Z apelem o przywrócenie ulg dla uchodźców z Ukrainy do gmin tworzących Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej zwrócili się pomorscy członkowie ruchu Polska 2050.

- Wierzymy, że taka decyzja będzie dobrym wzorem do naśladowania dla innych samorządów w Polsce, który można zaprezentować w ramach Samorządowego Okrągłego Stołu dotyczącego pomocy obywatelom Ukrainy – napisali w swoim wystąpieniu.

W Warszawie bez opłat z komunikacji miejskiej mogą korzystać obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski – w związku z wojną rozpoczętą przez Rosję przeciwko Ukrainie – 24 lutego lub później i posiadają poświadczający to dokument.

Bezpłatne przejazdy mają obowiązywać do 31 maja. Także do końca maja na darmowe przejazdy kolejami Polrregio mogą liczyć uchodźcy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego.

Za przejazd nie płacą dzieci i młodzież do 18 roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60-tki, lub gdy są osobami z niepełnosprawnością czy o ograniczonej sprawności ruchowej.

A Koleje Mazowieckie przedłużyły darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy na terenie województwa do końca czerwca. Ta regulacja nie dotyczy przejazdów pociągami „Słoneczny" i „Słoneczny bis".