Mieszkańcy położonych na terenie Rogu Afryki państw mierzą się z największą suszą od 1981 roku. Światowy Program Żywnościowy ONZ wzywa do natychmiastowego udzielenia pomocy tym państwom, aby uniknąć poważnego kryzysu humanitarnego.

Skutków suszy doświadczają szczególnie mocno mieszkańcy regionu zajmujący się rolnictwem i hodowlą zwierząt w południowej i południowo-wschodniej Etiopii, południowo-wschodniej i północnej Kenii oraz południowej i środkowej Somalii. W regionach tych poziom niedożywienia mieszkańców jest wysoki.

Czytaj więcej

Temperatura w Bułgarii może mocno wzrosnąć do 2100 roku

Światowy Program Żywnościowy szacuje, że w najbliższych sześciu miesiącach potrzebnych będzie 327 mln dolarów na udzielenie pomocy 4,5 mln ludzi oraz wsparcie społeczności, które stają się coraz bardziej podatne na ekstremalne zjawiska pogodowe.

"Deficyt wody i pastwisk sprawia, że całe rodziny muszą opuszczać swoje domy i nasila konflikty między różnymi społecznościami" - alarmuje agencja ONZ.

13 mln

Tylu mieszkańców Rogu Afryki doświadcza poważnego głodu

Prognozy dotyczące opadów deszczu w najbliższych miesiącach wskazują, że sytuacja na terenie Rogu Afryki jeszcze się pogorszy.

Wcześniej UNICEF alarmował, że ponad 6 mln mieszkańców Etiopii będzie wymagać pomocy humanitarnej do połowy marca. W Somalii pilnej pomocy potrzebować ma ponad 7 mln osób.