22-letni Amit Bradush i jego partnerka zarezerwowali pokój w Urugwaju przez serwis Booking.com - po czym, po pewnym czasie, otrzymali informację zwrotną, że ich rezerwacja została odwołana ponieważ "poglądy polityczne gospodarza są przeciwstawne polityce ich kraju".

- Nie wiedziałem, że są z Izraela, sprzeciwiam się polityce ich państwa, nie są mile widziani u mnie - oświadczył Pinero, który zaznaczył, że zwrócił turystom z Izraela wpłaconą na jego konto zaliczkę.

- Nie dyskryminuję, nie jestem antysemitą. Dzieciaki, które miały przyjechać tuż po zakończeniu służby wojskowej (jest obowiązkowa w Izraelu) to nie są ludzie, z którymi chcę mieć do czynienia - wyjaśnił.

Comite Central Israelita, organizacja zrzeszająca urugwajskich Żydów, odcięła się od hotelarza podkreślając, że "urugwajskie społeczeństwo jest pluralistyczne i zróżnicowane". Z kolei urugwajska minister turystyki Lilliam Kechichian zapowiedziała postępowanie wyjaśniające w tej sprawie podkreślając, że w Urugwaju "nie można dyskryminować nikogo z przyczyn religijnych". - Mam nadzieję, że turyści z Izraela nadal będą odwiedzać Urugwaj i cieszyć się pięknem naszego kraju - dodała.

Z kolei ambasador Izraela w Urugwaju Nina Ben Ami podkreśliła, że hotelarz nie przyjął pary z Izraela "kierując się wyłącznie ich pochodzeniem" ponieważ, jak dodała, nie znał poglądów politycznych turystów, którzy mieli przyjechać do jego hotelu.

Tymczasem sam Pinero, na facebookowym profilu swojego hotelu zapowiedział, że będzie kontynuował politykę nie przyjmowania młodych Żydów, którzy odbyli służbę w izraelskiej armii. Stwierdził też, że przed dwoma lub trzema laty gościł młodego Żyda, który był tuż po zakończeniu służby wojskowej. Młody mężczyzna, podczas sporu na temat polityki międzynarodowej z właścicielem hotelu, gość miał powiedzieć mu, że "wyszkolono go tak, by mógł zabić w 15 sekund".

W Urugwaju mieszka obecnie ok. 12 tysięcy Żydów.