Francja rozpoczęła pierwsze badania nad medyczną marihuaną

Lekarz we Francji wypisał w piątek pierwszą w kraju receptę na leczniczą marihuanę, rozpoczynając w ten sposób dwuletni proces z udziałem 3000 pacjentów, który może doprowadzić do legalizacji w kraju marihuany do użytku medycznego.

Aktualizacja: 26.03.2021 19:25 Publikacja: 26.03.2021 19:15

Francja rozpoczęła pierwsze badania nad medyczną marihuaną

Foto: AFP

Marihuana jest zakazana we Francji nawet w celach medycznych, ale stowarzyszenia pacjentów lobbowały od lat, aby uzyskać zgodę na jej stosowanie w celu uśmierzania bólu.

- To ważny dzień w historii medycyny we Francji - powiedział minister zdrowia Olivier Veran po tym, jak był świadkiem wypełnienia recepty.

- Jest pan pierwszym francuskim pacjentem, który otrzymał leczenie oparte na konopiach indyjskich - przekazał Veran pacjentowi, który od siedmiu lat walczy z bólem wywoływanym przez chorobę.

W ramach leczenia pacjent otrzyma aktywne substancje pochodzące z konopi w postaci olejku eterycznego. Minister zdrowia podkreślił, że nie ma mowy o paleniu.

Veran zapowiedział, że przeprowadzone badania zostaną poddane rygorystycznej ocenie naukowej i medycznej. Gdy skuteczność i skutki uboczne leczenia będą znane, lek będzie mógł zostać dopuszczony do powszechnego użytku dla wszystkich kwalifikujących się osób.

Pacjenci będą kwalifikować się do leczenia marihuaną tylko wtedy, gdy inne leki nie zdołają złagodzić ich stanu lub wywołają nadmierne skutki uboczne.

Leczenie konopiami indyjskimi może być również przepisywane dzieciom w przypadku opornej na leczenie epilepsji lub raka.

Leki będą pozyskiwane za granicą, ponieważ Francja zakazuje uprawy marihuany, i będą dostępne w różnych stężeniach THC i CBD, dwóch aktywnych składników konopi.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę