Marihuana jest zakazana we Francji nawet w celach medycznych, ale stowarzyszenia pacjentów lobbowały od lat, aby uzyskać zgodę na jej stosowanie w celu uśmierzania bólu.

- To ważny dzień w historii medycyny we Francji - powiedział minister zdrowia Olivier Veran po tym, jak był świadkiem wypełnienia recepty.

- Jest pan pierwszym francuskim pacjentem, który otrzymał leczenie oparte na konopiach indyjskich - przekazał Veran pacjentowi, który od siedmiu lat walczy z bólem wywoływanym przez chorobę.

W ramach leczenia pacjent otrzyma aktywne substancje pochodzące z konopi w postaci olejku eterycznego. Minister zdrowia podkreślił, że nie ma mowy o paleniu.

Veran zapowiedział, że przeprowadzone badania zostaną poddane rygorystycznej ocenie naukowej i medycznej. Gdy skuteczność i skutki uboczne leczenia będą znane, lek będzie mógł zostać dopuszczony do powszechnego użytku dla wszystkich kwalifikujących się osób.

Pacjenci będą kwalifikować się do leczenia marihuaną tylko wtedy, gdy inne leki nie zdołają złagodzić ich stanu lub wywołają nadmierne skutki uboczne.

Leczenie konopiami indyjskimi może być również przepisywane dzieciom w przypadku opornej na leczenie epilepsji lub raka.

Leki będą pozyskiwane za granicą, ponieważ Francja zakazuje uprawy marihuany, i będą dostępne w różnych stężeniach THC i CBD, dwóch aktywnych składników konopi.