Tym samym rząd Scotta Morrisona zakończył spór dotyczący opłat za wykorzystywanie symbolu flagi Aborygenów, m.in. przez kluby sportowe oraz wspólnoty Aborygenów.

Flaga australijskich Aborygenów została uznana w 1995 roku za jeden z oficjalnych symboli państwa.

Czytaj więcej

Australia – święta góra Aborygenów zamknięta dla turystów

Flaga powstała w 1971 roku, a jej autorem jest Harold Thomas, który zaprojektował ją przed jedną z demonstracji. - Flaga symbolizuje ponadczasową historię naszej ziemi i ludzi, którzy ją zamieszkiwali - mówił Thomas o czarno-zielono-czerwonej fladze.

Australijski rząd zapłacił Thomasowi i niewielkiej liczbie firm, posiadających prawo do flagi 20 mln dolarów za autorskie prawa majątkowe. Od 2018 roku w Australii trwał spór o wykorzystywanie flagi, ponieważ firmy posiadające prawa do niej zaczęły domagać się opłat za jej reprodukowanie.

26 stycznia Australia obchodzi święto narodowe - Dzień Australii

Teraz flaga Aborygenów będzie mogła być wykorzystywana - bez konieczności wnoszenia opłat - na koszulkach, stronach internetowych lub na obiektach sportowych.

Minister ds. rdzennych Australijczyków, Ken Wyatt podkreślił, że flaga stała się symbolem australijskich Aborygenów.

- Przez ostatnie 50 lat uczyniliśmy dzieło Harolda Thomasa naszym własnym - maszerowaliśmy pod flagą Aborygenów, staliśmy pod nią i wznosiliśmy ją dumnie wysoko - oświadczył  minister. Jak dodał po zakupie majątkowych praw autorskich do flagi przez rząd teraz "nikt nie może odebrać flagi" Australijczykom.

26 stycznia Australia obchodzi święto narodowe - Dzień Australii. To święto upamiętniające założenie w 1788 roku przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) pierwszej stałej osady w Australii – kolonii karnej przy Port Jackson (dzisiejsze Sydney).

Święto to wywołuje kontrowersje, ponieważ rdzenni mieszkańcy kraju postrzegają je jako rocznicę inwazji na Australię przez Wielką Brytanię.