Australia: Rząd zapłacił 20 mln dol. za prawo do flagi, by inni nie płacili

Australijski rząd pozyskał autorskie prawo majątkowe do flagi australijskich Aborygenów, którą odtąd będzie można za darmo reprodukować, bez konieczności płacenia jej twórcy - informuje Reuters.

Publikacja: 25.01.2022 04:54

Flaga australijskich Aborygenów

Flaga australijskich Aborygenów

Foto: PAP/EPA

Tym samym rząd Scotta Morrisona zakończył spór dotyczący opłat za wykorzystywanie symbolu flagi Aborygenów, m.in. przez kluby sportowe oraz wspólnoty Aborygenów.

Flaga australijskich Aborygenów została uznana w 1995 roku za jeden z oficjalnych symboli państwa.

Czytaj więcej

Australia – święta góra Aborygenów zamknięta dla turystów

Flaga powstała w 1971 roku, a jej autorem jest Harold Thomas, który zaprojektował ją przed jedną z demonstracji. - Flaga symbolizuje ponadczasową historię naszej ziemi i ludzi, którzy ją zamieszkiwali - mówił Thomas o czarno-zielono-czerwonej fladze.

Australijski rząd zapłacił Thomasowi i niewielkiej liczbie firm, posiadających prawo do flagi 20 mln dolarów za autorskie prawa majątkowe. Od 2018 roku w Australii trwał spór o wykorzystywanie flagi, ponieważ firmy posiadające prawa do niej zaczęły domagać się opłat za jej reprodukowanie.

26 stycznia Australia obchodzi święto narodowe - Dzień Australii

Teraz flaga Aborygenów będzie mogła być wykorzystywana - bez konieczności wnoszenia opłat - na koszulkach, stronach internetowych lub na obiektach sportowych.

Minister ds. rdzennych Australijczyków, Ken Wyatt podkreślił, że flaga stała się symbolem australijskich Aborygenów.

- Przez ostatnie 50 lat uczyniliśmy dzieło Harolda Thomasa naszym własnym - maszerowaliśmy pod flagą Aborygenów, staliśmy pod nią i wznosiliśmy ją dumnie wysoko - oświadczył  minister. Jak dodał po zakupie majątkowych praw autorskich do flagi przez rząd teraz "nikt nie może odebrać flagi" Australijczykom.

26 stycznia Australia obchodzi święto narodowe - Dzień Australii. To święto upamiętniające założenie w 1788 roku przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) pierwszej stałej osady w Australii – kolonii karnej przy Port Jackson (dzisiejsze Sydney).

Święto to wywołuje kontrowersje, ponieważ rdzenni mieszkańcy kraju postrzegają je jako rocznicę inwazji na Australię przez Wielką Brytanię.

Społeczeństwo
Wściekłość skrajnej lewicy w Lipsku
Społeczeństwo
Anglia: 30 osób dostanie równowartość 8,3 tys. zł miesięcznie za to, że są
Społeczeństwo
Australia: Matka, oskarżona o zabicie dzieci, ułaskawiona po 20 latach w więzieniu
Społeczeństwo
Utah: Biblia usunięta ze szkół za "wulgaryzmy i przemoc"
Społeczeństwo
Rodzice poszli na nabożeństwo, zostawili dziecko w samochodzie. Niemowlę zmarło z przegrzania
Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny