William rozmawiał z BBC krótko przed ogłoszeniem laureatów nagrody Earthshot. Ustanowiona przez Royal Foundation zostanie w tym roku przyznana po raz pierwszy.

Nagrodę, której pomysłodawcami są następca  książę William oraz słynny biolog i propagator wiedzy przyrodniczej, pisarz i podróżnik David Attenborough, będzie przyznawana w pięciu kategoriach: ochrona przyrody, oczyszczanie powietrza, przywracanie życia w oceanach, ograniczanie odpadów i ochrona klimatu. Każdy z pięciu laureatów otrzyma po 1 mln funtów.

Po raz pierwszy nagroda Eartshot, nazywana ekologicznym Noblem, zostanie wręczona 1 listopada.

William, od lat zaangażowany w ochronę klimatu, skrytykował miliarderów, którzy organizują prywatne loty w kosmos.

Wczoraj taką podróż odbył 90-letni aktor William Shatner, który w rakiecie Blue Origin Jeffa Bezosa na 10 minut wzniósł się około 107 km nad Ziemię. Stał się tym samym najstarszą jak dotąd osobą, która taki lot odbyła.

Czytaj więcej

Od lewej: ) Glen de Vries, Audrey Powers, stoją William Shatner i Chris Boshuizen
Blue Origin: drugi lot w kosmos. Na pokładzie 90-letni legendarny aktor

 - Potrzebujemy najpotężniejszych mózgów i umysłów na świecie skupionych na próbie naprawy tej planety, a nie szukaniu kolejnego miejsca do życia - mówił William w rozmowie z BBC.

Dodał, że najważniejsze jest, by skupić się na Ziemi, a nie poddawać się i wyruszać w kosmos, by tam szukać rozwiązań na przyszłość. Książę stwierdził, że sam nie jest zainteresowany lotem, zwłaszcza gdy zada sobie podstawowe pytanie o poziom emisji dwutlenku węgla podczas takiej podróży.

William, ojciec trojga dzieci, rzucił wyzwanie dorosłym. Zaproponował, aby ich "wewnętrzne dziecko" przypomniało sobie, jak to jest spędzić dzieciństwo na świeżym powietrzu i z czego okradamy przyszłe pokolenia.