New Shepard wystartował

New Shepard wystartował

AFP

„Słyszałem o kosmosie od dawna” – napisał w oświadczeniu wydanym na początku tego miesiąca William Shatner. „Korzystam z okazji, aby zobaczyć to na własne oczy. Co za cud."

Poza Shatnerem na pokładzie znaleźli się także: Audrey Powers (wiceprezes działu misji i operacji związanych z lotami w Blue Origin), Chris Boshuizen (współzałożyciel Planet, firmy której celem jest wdrożenie globalnego systemu monitoringu Ziemi) oraz Glen de Vries (twórca Medidata Solutions oraz dyrektor Dassault Systèmes).

Przebieg lotu był podobny jak w przypadku pierwszej misji, kiedy to pojazd w trakcie 10 minutowego lotu wzniósł się na wysokość około 107 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi, do tzw. linii Karmana uważanej za granicę kosmosu.

Przed startem rakiety New Shepard

Przed startem rakiety New Shepard

AFP

Była to 18. misja rakiety News Shepard i jednocześnie drugi załogowy lot firmy Blue Origin. Rakieta wystartowała z kosmodromu Corn Ranch w Teksasie. Pasażerowie przez kilka minut doświadczyli stanu nieważkości. Załoga powróciła na Ziemię w kapsule na spadochronach.

Załoga przed startem

Załoga przed startem

AFP

Misja została opóźniona o prawie 30 minut, ponieważ pracownicy Blue Origin chcieli upewnić się, że rakieta jest gotowa do lotu. Wcześniej silne wiatry w miejscu startu w Teksasie zmusiły Blue Origin do przesunięcia ekspedycji z pierwotnie zaplanowanego terminu na początku tego tygodnia.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Kiedy załoga znalazła się już w kapsule zdecydowano wstrzymać start na kolejne 15 minut. Blue Origin napisało na Twitterze, że trwają ostatnie kontrole rakiety.

-To było niepodobne do niczego, co opisywali – powiedział po wylądowaniu na Ziemi Shatner. Rozmawiając z Jeffem Bezosem po locie Blue Origin, 90-letni aktor powiedział mu: „To, co mi dałeś, to najgłębsze doświadczenie, jakie mogę sobie wyobrazić”. „Każdy na tej planecie musi to zrobić” – powiedział Shatner po wyjściu z kapsuły.

Jeff Bezos powitał załogę na Ziemi

Jeff Bezos powitał załogę na Ziemi

AFP